Klimatyzacja     Pompy ciepła    Oczyszczacze powietrza


Z uwagi na wiele powtarzających się zapytań dotyczących pomp ciepła zebraliśmy te najpopularniejsze i przedstawiamy poniżej:

 

1. Czy użytkowanie pompy ciepła jest drogie?

Wiele zależy od budynku, rodzaju instalacji (grzejniki, ogrzewanie podłogowe, system mieszany), ale koszt będzie porównywalny lub niższy od kosztu ogrzewania piecem węglowym. W przypadku, kiedy posiadacie Państwo instalacje fotowoltaiczną, koszt użytkowania pompy ciepła może nawet być tak niski jak koszt przeglądu pompy.

W przypadku wykorzystania pompy ciepła do podgrzania ciepłej wody użytkowej w dedykowanym do pomp ciepła zbiorniku CWU o dużej powierzchni wężownicy podgrzanie 1m3 wymaga mniej niż 10 kWh w sezonie letnim. Stosując licznik dwutaryfowy to zaledwie 3 złote, kiedy podgrzanie ciepłej wody w budynkach wielorodzinnych kosztuje nawet 40 złotych za 1 m3 .  

Porównując koszty ogrzewania domu pompą ciepła z ogrzewaniem domu gazem warto pamiętać o kosztach stałych związanych z posiadaniem przyłącza gazowego. Rocznie, to może być nawet 600 złotych, czyli tyle ile kosztuje podgrzanie ciepłej wody dla 4 osób, przy pomocy pompy ciepła, nawet przez 12-15 miesięcy. Stosując jeszcze inne porównanie można stwierdzić, że koszt roczny koszt utrzymania przyłącza gazowego to tyle, ile jeden z naszych klientów wydaje na ogrzanie pompą ciepła o mocy 7kW domu o powierzchni 140m2 , w ciągu dwóch najzimniejszych miesięcy w roku.

 

2. Czy pompy powietrze-woda są gorsze od gruntowych pomp ciepła?

Patrzac na wiele kryteriów można stwierdzić, że pompy powietrze-woda są lepsze. Są zdecydowanie tańsze w montażu, nie wymagają prac ziemnych, czerpią energię z powietrza, czyli nie są podatne na zjawisko wychładzania gruntu jakie może wystapić przy wieloletniej eksploatacji pomp gruntowych. Zwolennicy gruntowych pomp ciepła wskazują na fakt, że pompy gruntowe mają stałe COP (w uproszczeniu ilość energii wyprodukowenej przez pompę w stosunku to energii przez nią pobranej), a pompy powietrze-woda mają COP zależne od temperatury powietrza. W niskich temperaturach pompa gruntowa rzeczywiście będzie miała wyższe COP jednak, kiedy na zewnątrz temperatury są wyższe (wiemy jak wyglądają nasze zimy) COP uzyskiwane przez pompy powietrzne będzie wyższe.

 

3. Czy lepsza jest pompa split, czy monoblok?

Oczywiście odpowiedź zależy od wielu czynników, a podstawowym są warunki montażu. Część producentów wprowadza różnice w wyposażeniu pomp w zależności od typu, zdarza się też, że niektóre modele monoblok nie mają odpowiedników o takiej samej mocy w wersji split.

Generalnie zaletą pomp split jest brak konieczności wyprowadzania instalacji z czynnikiem grzewczym (wodą) poza budynek, czyli brak jest ryzyka zamarznięcia wody przy długotrwałym braku prądu. Inną zaletą pomp typu split jest mniejsza waga jednostki zewnętrznej, niż jednostki monoblok, mamy więc możliwość zawieszenia takiej jednostki na ścianie, tam gdzie jest to niezbędne.

Zaletą jednostki monoblok jest brak jednostki wewnętrznej, idealne rozwiązanie tam, gdzie jest ograniczona przestrzeń na instalację wewnątrz budynku.

Kolejny ważny aspekt to kwestia czynnika chłodniczego i związanych z nim wymogów. Najpopularniejsze występujące czynniki to R410a, R32, oraz R290. W oferowanych przez nas pompach występują czynniki R410a i R32, a związane z tymi czynnikami niedogodności są mało istotne w monoblokach, a mogą ograniczać wykorzystanie jednostek typu split. Dawniej powszechnie stosowany czynnik R410a ma wysoki ekwiwalent CO2 i w przypadku urządzeń typu split, które nie są uznawane za hermetyczne, może oznaczać konieczność zarejestrowania urządzenia w CRO (Centralnym Rejestrze Operatorów) czyli dla użytkownika oznacza dodatkowe obowiązki formalne. Wprowadzany coraz powszechniej czynnik R32 jest dla odmiany czynnikiem palnym, wymagającym odpowiedniej wentylacji i odpowiedniej powierzchni pomieszczenia, w którym montowana jest jednostka typu split.

Jak widać z powyższego, w niektórych zastosowaniach lepsza będzie jednostka split, a w innych monoblok.

 

4. Jakiej mocy pompa ciepła będzie potrzebna do domu o powierzchni np. 140 m2?

Odpowiedż na to pytanie jest łatwa - odpowiednia do budynku. Niestety powierzchnia ogrzewana budynku to tylko jeden z wielu czynników wpływających na dobór mocy pompy i nie wystarczy nam do udzielenia odpowiedzi. W dużym uproszczeniu możemy określić moc pompy znając zapotrzebowanie budynku na ciepło, jednak ważny jest również rodzaj ogrzewania. Inna moc będzie potrzebna dla ogrzewania wysokotemperaturowego, a inna dla niskotemperaturowego lub mieszanego. Przy doborze pompy znaczenie ma to, w jakiej strefie położony jest budynek, równie ważna jest też sama pompa ciepła. Część producentów stosuje oznaczenia wskazujące najwyższą możliwą do uzyskania moc, jednak jest to moc przy temperaturze powietrza zazwyczaj nie wymagającej włączania ogrzewania w budynku (np. +25oC).

Uznany producent, jakim jest Panasonic nieprzypadkowo posiada w swojej ofercie różne typy pomp o nominalnej mocy 9kW. Różnią się one znacznie swoją wydajnością i tym samym są przeznaczone do różnych budynków, nawet jeśli każdy ma 140 m2, tak jak w postawionym pytaniu.

Prosty wniosek jest taki, że moc pompy i urządzenie dobieramy zawsze do konkretnego budynku.

 

5. Czy można zamontować mocniejszą lub słabszą pompę niż wymaga tego budynek?

Można zamontować słabszą pompę ciepła niż wymaga tego budynek wtedy, kiedy nie będzie ona jedynym źródłem ciepła, w szczególności jeśli ma współpracować z kotłem gazowym lub olejowym. Powietrzne pompy ciepła pracują najbardziej wydajnie w temperaturach powyżej 0C niejednokrotnie osiągając COP zbliżone do 6, zatem zastosowanie innego źródła ciepła dla niższych temperatur może być dobrym rozwiązaniem z ekonomicznego punktu widzenia. Zazwyczaj jednak pompy wyposażone są w grzałki elektryczne, które stanowią dodatkowe źródło ciepła w bardzo niskich temperaturach.

Montaż przewymiarowanej pompy ciepła ma sens tylko wtedy, kiedy zamierzamy przeprowadzić rozbudowę budynku w bliskiej perspektywie. W przeciwnym wypadku pompa o zbyt dużej mocy będzie pracować krótkimi cyklami, co jest niekorzystne dla trwałości sprężarki, jak również powoduje nieekonomiczną pracę. Zazwyczaj mocniejsza pompa jest również droższa w zakupie.

 

6. Jak to możliwe, że dobrana pompa ma niższą moc niż pompa zamontowana w domu obok, wybudowanym przez tego samego dewelopera, według identyczneog projektu?

Moc nominalna pompy zależy od urządzenia, określana jest ona w różny sposób w zależności od producenta. Najłatwiejszym sposobem porównania mocy poszczególnych pomp jest ustalenie jaką moc generują przy +7oC, +2oC i -20oC.

Z analizy dostępnych danych różnych producentów pomp ciepła wynikają ciekawe spostrzeżenia. Pompa Panasonic T-Cap o mocy nominalnej 9kW może generować 8,9kW ciepła przy temperaturze -20oC wyłącznie przy wykorzystaniu sprężarki, kiedy równocześnie pompa innego producenta o mocy nominalnej 14kW w tych samych warunkach temperaturowych generuje 5,7kW ciepła przy wykorzystaniu sprężarki. W obu przypadkach moc nominalna odnosi się do maksymalnej możliwej do uzyskania wartości, jednak sposób oddawania mocy jest zupełnie różny. Z tego powodu w jednym przypadku możemy mieć pompę 12kW, gdzie w takim samym domu obok pojawi się pompa 7kW. Co więcej, teoretycznie mocniejsza pompa może wspomagać się wbudowana grzałką elektryczną o mocy 6kW już od np. -6oC kiedy słabsza "na papierze" pompa uruchomi wbudowaną grzałkę o mocy 3kW dopiero w temperaturach poniżej -11oC.

Oczywiście zastosowanie pomp o tak różnych parametrach do tego samego budynku nie musi oznaczać błędu w doborze, wystarczy, że są jeden z budynków korzysta z ogrzewania niskotemperaturowego, kiedy w drugim jest system mieszany. Znaczenie ma również wykorzystanie budynku, istnienie innych źródeł ciepła, rodzaj wentylacji, czy oczekiwana temperatura wewnątrz.

 

7. Czy nie taniej jest zamontować grzałki elektryczne podgrzewające wodę w buforze zamiast pompy ciepła?

Oczywiście jest to tańsze w montażu, tak jak tańsze w montażu są grzejniki elektryczne od grzejników wodnych. Sporo droższe jest jednak użytkowanie takich grzałek elektrycznych. Pompa ciepła zużywa 3 - 3,5 razy mniej energii niż grzałki elektryczne, oznacza to, że w sytuacji, w której pompa ciepła zużyje 5.000 kWh w ciągu sezonu, porównywalnej wydajności grzałki elektryczne zużyją ponad 15.000 kWh. Koszt używania grzałek będzie zatem wyższy o 6500 złotych rocznie. Przy stale rosnących cenach energii elektrycznej ta różnica kosztów będzie się powiększać. Można przyjąć, że montaż pompy ciepła bez wykorzystania dotacji, zamiast montażu grzałek elektrcznych zwróci się po 3-4 latach, a korzystając z programu Czyste Powietrze nawet po 2 latach.

Dodatkowy zysk z montażu pompy ciepła pojawi się przy wykorzystaniu jej do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. 3-4 osobowa rodzina korzystająca z podgrzewacza z grzałką elektryczną zużyje rocznie około 1.500 - 2.000 kWh prądu. Wykorzystując do podgrzania ciepłej wody pompę ciepła będzie potrzebne 500 - 600 kWh, czyli roczne oszczędności wyniosą 600 - 1000 złotych przy obecnych cenach energii.

 

8. Pompy ciepła i program "czyste powietrze", na jakie dofinansowanie mogę liczyć?

Pompy ciepła powietrze - woda kwalifikują się do programu "czyste powietrze", w którym można uzyskać nawet 45% dofinansowania kosztów inwestycji. Maksymalna kwota dofinansowania dotyczy urządzeń o podwyższonej sprawności energetycznej, który to wymóg spełniają praktycznie wszystkie montowane przez nas urządzenia.

Warto pamiętać, że tylko nowe urządzenia kwalifikują się do programu.

 

9. Co zyskuję dzięki posiadaniu pompy ciepła ?

Z pytań powyżej widać, że pompy ciepła powietrze - woda, to wygoda, niskie koszty użytkowania, spora elastyczność w doborze odpowiedniej jednostki, możliwość uzyskania dotacji i brak zanieczyszczeń z naszego komina.